Arduino podstawy cz. 1

Aby zacząć realizować swoje projekty potrzebujemy podstawową wiedzę na temat oprogramowania i sprzętu, którego będziemy używać. Postaram się przybliżyć co warto zainstalować i jak wgrać pierwszy program na Arduino.

Hardware

Osobiście używam Arduino Pro mini 5V z racji małych rozmiarów a do wstępnych koncepcji i testów Arduino UNO z racji prostoty podłączenia oraz wielu wejść/wyjść. Na początek może to być również każdy inny model Due, Mega czy nano.

Arduino posiada kilka rzędów pinów do których możemy podłączyć nasze przewody. Piny zasilające nasz układ są oznaczone jak na obrazku powyżej. Ardyino posiada 2 napięcia 3.3V oraz 5V. Większość sensorów i urządzeń jest zasilana napięciem 5V, ale są teżtakie które wymagają 3.3V do uruchomienia. Znajdziemy również piny oznaczone jako GND czyli są to nasze “-” czyli ziemia. Prąd elektryczny zawsze płynie od plusa do minusa (GND). Cały ten komplet wystarczy do zasilenia naszych układów i używane są bardzo często.
Arduino ma również 14 pinów cyfrowych oznaczonych 0-14 przyjmującyh 2 stany włączony lub wyłączony lub jako wejścia do mierzenia stanu obwodu (w obu przypadkach możemy powiedzieć, że wyłączony oznacza brak napięcia na pinie a włączony napięcie 5V). Reasumując digital pins mogą być używane jako wejścia i wyjścia do sterowania naszym układem

Na deser  połączenia analogowe oznaczone A0-A5. Te piny są używane do pomiarów analogowych z sensorów lub innych komponentów. Analogowe wejścia są sczególnie dobre do pomiaru rzeczcy które zwracają pewien zakres wartości, anie jak cyfrowe wł/wył.

Software

Do wgrywania oprogramowania potrzebujemy sprzętu jak również oprogramowania, a dokładnie środowiska arduino. Dostępne są dwie gałęzie: arduino.org jak również arduino.cc. Oba środowiska wywodzą się z jednego źródła, które niestety zostały podzielone różnicą zdań twórców i rynkiem działania. Ja osobiście używam Linuxa na codzień i zainstalowałem odpowienie binarki z https://www.arduino.cc/en/Main/Software
Środowisko pozwala nam na programowanie każdego klona Arduino jak również po wgraniu niezbędnych bibliotek również programów do ESP8266.

Co dalej?

Najpierw musimy ustawić rodzaj płytki, którą posiadamy: Narzędzia > Płytka > nasza płytka

W kolejnym kroku mogą pojawić się dodatkowe parametry dotyczące procesora, poniżej  4 możliwości dla Arduino Pro mini.

arduino ide

Nastepnie należy wybrać odpowiedni port szeregowy gdzie nasza płytka jest podłączona: Narzędzia > Port > /dev/….

Teraz już możemy napisać kod lub otworzyć plik. Po wczytaniu do programu wgrywamy na płytkę.

Na belce widnieją 2 ikony:

menu

Po kliknięciu w pierwszą nastąpi weryfikujacja poprawność składni, kompilacja projektu i obliczenie zajętości pamięci względem ustawionej płytki. Kliknięcie w drugą ikonę zacznie proces wgrywania programu do pamięci Arduino.

Jeśli kompilacja lub wgrywanie nie zakończyło się sukcesem, należy dokładnie przeglądnąć konsole i zlokalizować opis błędu. W pierwszych krokach często może pojawić się problem z niewykrytym prawidłowo kompilatorem avrdude. Gdy tylko rozpakowaliśmy zip’a ze strony arduino to nie zawsze binarki kompilatora są w ścieżkach systemu. Czasami trzeba zlinkować (ln -s) do /usr/bin lub /usr/local/bin.

Zakładamy że wszystko poszło gładko i pojawił się komunikat sukcesu. Jeśli nasz program ma pokazać jakieś dane na wyjściu to należy uruchomić “Szeregowy monitor” z menu Narzędzia > Szeregowy monitor.

W następnej części opiszę proste sterowanie diodą i/lub przekaźnikiem.

Dokładniejszy opis pozycji menu w języku angielskim znadziecie tutaj:

http://www.arduino.cc/en/Guide/Environment

You may also like...